Co to jest myślenie? To złożony proces umysłowy, w wyniku którego kreujesz rozwiązania, pomysły, sposoby zrobienia zwykłych rzeczy w nowy sposób.
Co to jest bezproduktywne myślenie i przykłady
Bezproduktywne myślenie nazywamy myśleniem, ponieważ odbywa się w Twojej głowie, ale z myśleniem nie ma nic wspólnego. Można nazwać to „międleniem”.
Jak to wygląda? Są to wciąż i wciąż powtarzane te same frazy, przywoływanie słów kogoś, kto cię zranił czy zasmucił. Może był to kierownik z pracy, mąż, czy nieznajoma osoba w sklepie. Robimy projekcje, co mogłoby się zdarzyć, żebym ja inaczej się zachowała, albo ta druga osoba zrobiła coś innego. Wymyślamy wyimaginowane dialogi z przeszłych sytuacji. Mogą to być sytuacje z dnia wczorajszego, albo sprzed 5 lat. Myślimy, jak mogłoby wyglądać moje życie, żebym miała inną pracę, inną teściową czy inne mieszkanie. Czasami bywa, że nie jesteśmy zadowolone z naszego życia i zamiast robić cokolwiek w tym kierunku, uciekamy w myśli typu, jaka byłabym szczęśliwa, żeby stało się to albo tamto. Co by było, żebym 15 lat temu wybrała inne studia, albo zmieniła partnera, albo nie wyszłabym z domu X lat temu i nie wzięła udziału w wypadku.
To wszystko odnosi się do przeszłości. Choćby nie wiem jak byśmy chciały, przeszłości nie zmienimy. Dlatego jest to bezproduktywne. Te myśli są w naszej głowie i tam pozostaną. Nie wpłyną na naszą przyszłość. Nie spowodują ulepszenia życia, a wręcz przeciwnie, mogą pogorszyć je.
Negatywne skutki bezproduktywnego myślenia
Ustaliłyśmy, że myśli te nie wnoszą nic pozytywnego, a co złego mogą zrobić? Podczas tego myślenia odrywamy się od rzeczywistości. Odpływamy w nasze myśli, nie robiąc jednocześnie niczego więcej. Można powiedzieć, że jesteśmy na ziemi ciałem i lewitujemy.
Stajemy się mniej efektywne i mamy mniej czasu. Czy właśnie tego nam często brakuje do szczęścia? Czasu i efektywności w działaniu. Jak widać możemy wprowadzić bardzo znaczące zmiany w życiu, JEDYNIE przestając myśleć bezproduktywnie.
Ile czasu nam to zabiera? Bardzo ciężko jest to policzyć, ponieważ wiele ludzi nie kontroluje tego. Nagle zdajemy sobie sprawę, że się „zawiesiliśmy”. Szacuje się, że bezproduktywne myślenie zabiera nam nawet dwie godziny życia codziennie.
Sposoby, żeby skończyć z nawykiem bezproduktywnego myślenia
Jak możemy przestać myśleć bezproduktywnie?
- Najpierw powinnaś zdać sobie sprawę, że poświęcasz na to dużo czasu.
- Podejmij podejmij mocne postanowienie/ sformułuj cel mówiący o wyeliminowaniu bezproduktywnego myślenia z Twego życia.
- Bądź uważna, przez pierwszy tydzień zwracaj uwagę, jak często „odpływasz” i czy są pewne dominujące myśli.
- Niektórym działa założenie na rękę gumki recepturki i za każdym razem, kiedy zdajesz sobie sprawę, że masz niechciane myśli, pstryknij gumką w rękę. Pod koniec dnia może się okazać, że pstryknęłaś w rękę nawet kilkadziesiąt razy.
- Kiedy potrafisz już „wyłapać”, że często powtarzająca się myśl właśnie nadchodzi, uświadom to sobie i postaraj się nie kontynuować jej. Zamiast tego, pomyśl kreatywnie, powiedz sobie coś miłego lub zajmij się wykonywaną czynnością.
- Dzięki uważności, kontroli i świadomości, że chcesz bezproduktywne myślenie wyeliminować- z każdym dniem będzie łatwiej.
- Po kilku tygodniach można to wyeliminować do minimum.
Pozytywne efekty życia bez „międlenia”
Wyeliminowanie międlenia spowoduje, że przez praktycznie 100% swego czasu będziesz w TU I TERAZ. Dzięki temu będziesz miała więcej czasu na robienie bardziej konstruktywnych czynności i na prawdziwe myślenie, które ma na celu kreowanie nowej, lepszej rzeczywistości. To z kolei znacznie zwiększy Twój potencjał i na pewno staniesz się szczęśliwszą osobą.
Powodzenia!